BUDOWA ZINTEGROWANYCH SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH
DO ZARZĄDZANIA I MONITORINGU SATELITARNEGO W MAŁOPOLSCE
SYSTEM RATOWNICTWA
MEDYCZNEGO
W MAŁOPOLSCE
O projekcie

 

Projekt „Budowa zintegrowanych systemów informatycznych do zarządzania i monitoringu satelitarnego w Małopolsce” wychodzi naprzeciw dążeniom społeczeństwa do poprawy jakości życia i wzrostu poczucia bezpieczeństwa.

Osiągnięciu tego celu sprzyja zmniejszeniu śmiertelności  związanej z urazami oraz nagłymi zachorowaniami, wymagające stworzenia sprawnego systemu medycyny ratunkowej, sprawdzającego się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia.
Zakres inwestycji obejmuje unowocześnienie zarządzania i poprawę komunikacji pomiędzy służbami ratownictwa medycznego w Małopolsce w następujących obszarach:

  1. Utworzenie zintegrowanego systemu informatycznego do zarządzania i monitoringu satelitarnego w powiatowych jednostkach publicznych obejmujących m.in. pogotowia ratunkowe działające przy szpitalach oraz samodzielne pogotowia wraz z satelitarnym pozycjonowaniem pojazdów wykorzystywanych w tych jednostkach.
  2. Utworzenie w grupach GOPR Grupie Podhalańskiej GOPR i TOPR w Małopolsce zintegrowanego systemu informatycznego do zarządzania całością zasobów i środków.
  3. Umożliwienie teletransmisji  sygnału EKG bezpośrednio z defibrylatora w ambulansie zespołu ratownictwa medycznego lub miejsca zdarzenia (np. mieszkanie pacjenta) do lekarza dyżurnego w ośrodku hemodynamiki.
  4. Doposażenie i integracja Państwowej Straży Pożarnej Komendy Wojewódzkiej w Krakowie.

W ramach obu obszarów zostanie zintegrowana wymiana informacji oraz danych, a także zastosowanie zostaną standardy otwarte pozwalające na włączenie do wymiany danych innych jednostek lub zbiorcze tworzenie danych, które mogą być udostępniane m.in. administracji rządowej. Zakres inwestycji obejmuje:

  • zintegrowany system informatyczny, który tworzy przeszło 1400 urządzeń wraz z oprogramowaniem,
  • jednolitą platformę gromadzenia i wymiany danych,
  • koordynacja i obsługa systemu przez 6 administratorów.

Projekt realizowany jest na terenie województwa małopolskiego, w każdym z obszarów obsługiwanych przez skoncentrowane dyspozytornie w Krakowie i Tarnowie oraz Dysponentów Ratownictwa Medycznego oraz w Zakopanym w przypadku Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i w Rabce w przypadku Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego grupa Podhalańska. Ponadto zakres funkcjonowania projektu obejmuje wszystkie komendy powiatowe Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z obszaru Małopolski.
Lokalizacja projektu bazuje na miejscach prowadzonej działalności 27 partnerów projektu.

flashPobierz prezentację

 
 
unijne
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013